Bubo


psík, francúzsky buldoček, ktorý sa ocitol v útulku. Začiatok apríla bol naozaj veľmi studený, vrátane nočných mrazov. Nálezca ho nazdieľal na stránky FB.
1.4.2015 - Veľmi pekne ďakujem útulku LC za zváženie svojich možností psíkovi poskytnúť všetko potrebné a vzhľadom na jeho kondíciu, predpoklad vážnych zdravotných komplikácií a jeho odovzdanie do opatery OZ FRBUL. Prvá, krátkodobá dočasná opatera, Alenka, ktorá pre psíka v útulku bola a zobrala ho k sebe domov, Buba ochránila pred vážnym podchladením a ďalším zdravotným komplikáciám.

3.4.2015 - som pre Buba bola u Alenky na Strednom Slovensku. Už mal vybavenú dočasnú opateru blízko, vybavenú veterinu.. už ho len doviezť. Správy od Alenky o jeho zdravotnom stave a prvom kontakte bol horší ako som očakávala. Psík špinavý (starý zažraný moč a výkaly), zapáchajúci, veľmi prechladený a extrémne zablšený. Citujem "z toho psíka išla krvavá voda, aký bol zožratý od blch". Extrémna podvýživa je viditeľná na prvý pohľad aj na fotkách v albume.
Napriek týmto dojmom bol psík veľmi milý, kontaktný, priam sa vtieral, aby sa dostal pod hladiace ruky. Ale pri kontakte s inými psíkmi okamžitý pud pripúšťať... prejav psíka, ktorý bol používaný len a len na pripúšťanie. Podľa odrenín život v klietke, zuby obrúsené od hryzenia kovu (predpokladám mreža). Uši zožraté od múch, ťažké dýchanie... Na začiatok dostal odčervovaciu tabletku. Máme pred sebou dlhú cestu, aby z Buba bol spokoný psík v primeranej kondícii a za šťastným životom.

4.4.2015 - Bobo na veterinárnej klinike v Košiciach. Rengen, ultrazvuk, celkové klinické vyšetrenie... odišli sme smutní a trochu vyplašení. Rozsiahly zápal dýchacích ciest, poškodené obličky, výživový stav katastrofálny, zuby potrebujú nutné ošetrenie. Naordinované antibiotiká, úprava stravy, teplo, teplo, teplo. O 10 dní objednaný na kastráciu. Musí byť krytý atb, kastrácia doporučená čím skôr, kým je hladina atb vysoká a predídeme prípadným komplikáciám.

5.4.-13.4.2015 - Bobo v dočasnej opatere. Postupne si zvyká na život v byte, prestáva očúravať, začína chápať, že ležať na gauči medzi ľuďmi je fajn, že pravidelná strava je tiež fajn, že venčenie, ňuchanie, spoznávanie nových vecí je fajn, fajn, fajn. Veľmi veríme, že Bubo sa bude len a len zlepšovať. ...veľmi sme sa mýlili.

14.4.2015 - Bubo v pohode absolvoval kastráciu, čistenie zubov (3 zuby von) a začal rekonvalescenciu. Výborne žerie. Naučil sa, že nemusí hltať, nik mu nezožerie.
Dýchanie zlepšené, nálada zlepšená... jedno čo nás veľmi hnevalo bola jeho chudosť. Je u nás 10 dní a stále mu trčia všetky kosti. Má 10 kg, čo je na psíka jeho rámca veľmi veľmi málo.

18.4.2015 - telefonát od Lenky (Lenka s manželom Buba opatrujú a majú moju obrovskú úctu ako zvládli všetky peripetie, ktoré im doterajší život s Bubom doniesol). Bubo sa zle cíti, lezú z neho "asi parazity", strašne mu škvŕka v brušku. PARAZITY... ako sa Bubovi zvýšil štandard, prebudili sa všetky hnusy v jeho tele. Škrkavky, neskutočné množstvo škrkaviek, vracal... vyvinula sa ďalšia várka z vajíčok... prvé odčervenie zlikvidovalo dospelých jedincov. Bubo musel absolvovať atb, operáciu, zuby, ktoré spôsobovali zápalové problémy... preto druhé odčervenie muselo počkať. Štandardne po prvom odčervení, po cca mesiaci dávame robiť koprologické vyšetrenie a na základe toho odčervenie opakujeme. Bubo sa vymykal štandardu od začiatku.
Pásomnica hrášková, darilo sa jej pri kvalitnej strave extrémne, škrkavka psia... hromada dospelých červov. Podaná tabletka na odčervenie.

19.4.2015 - Bubo bojuje o život. Napriek tomu, že je to dospelý psík, že perfektne žerie, všetko funguje ako sa dá... Buba hynúce červy priotrávili. Za veľa rokov, čo sa venujem psíkom som u dospelého psa takú inváziu červov nevidela. Toxíny z červov oslabeného Buba temer zabili.

Píšem to z jediného dôvodu. Z dôvodu, že po takto začervenom psíkovi si ľudia neznalí, alebo tí, čo sa tvária, že sa ich to netýka .... KUPUJÚ ŠTENIATKA. Každé šteniatko z množiarne kde žil x rokov Bubo musí byť plné parazitov a verím, že práve preto mnohé neprežijú. keby Buba ukázali ako otca akémukoľvek zájemcovi o šteniatko po ňom, tak NIKDY by si NIK šteniatko nekúpil. Prosím trvajte na tom, aby ste videli rodičov šteniatok, všímajte si životné podmienky psíkov vo svojom okolí. Tak zanedbaných psov ako bol Bubo sú tisíce... trpia bolesťami, hladom, zimou, chorobami.

20.4.2015 - Bubo stále v kríze, je unavený, čo zje, stále vyvráti. Ale upokojuje sa to. Poobede zaspí a spí a spí.... únava ho zmohla. Večer sa tvári, že sa nič nedialo. Pýta si večeru, ide dokonca von, zaujíma ho okolie.

22.4.2015 - bola som u Buba na návšteve. Chudý psík s krásnou hlavou... ale vysmiaty a zamilovaný do paničky... paničky a pána, ktorí ho nezavrhli aj keď z neho padali parazity, ktorí ho napájali striekačkou, aby riedili v žalúdku jedy zo škrkaviek... utierali podlahu, nosili vonku. Hrá sa s rukami (hračky mu nič nehovoria, nepozná ich), váľa sa na gauči, teší sa na prechádzku a hlavne pije a žerie.

Bubova ďalšia cesta je jednoduchá. Ostáva v dočasnej opatere, dýchanie je podstatne lepšie, všetky odreté miesta na tele (od mreží) postupne mäknú a určite raz zarastú srsťou. Je neustále pod kontrolou (dokonca nastavili on line kameru tak, aby videli, či Bubo nemá problém a zabezpečili pomoc do minúty). Bubova cesta začína teraz.

24.4.2015 - Bubo sa z krízy úplne otriasol a veríme, že nás už žiadne prekvapenie poslané množiteľom nečaká.

15.05.2015 - Bubo je ŠŤASTNÝ pes. Priberá, chutí mu, behá, začal sa hrať s kamošom mopsikom, objavil hračky.

NAJDÔLEŽITEJŠIE - BUBOVA DOČASNÁ OPATERA SA MENÍ NA TRVALÝ DOMOV. To čo Lenka s manželom a Bubom spolu prekonali, vybojovali ich spojilo. Bubo jednoducho musí ostať tam, kde mu zachránili život.


Občianske združenie FRBUL * Powered by Panavis & QC | ©2019
FRBUL - francúzsky buldoček - francouzský buldoček - french bulldog