Nora


Sučka narodená v cca 2009 (možno menej). Typická, pohodová angličanka, trochu väčšie brucho... ale kto by to u angličana riešil. Od jej bývalého majiteľa (titulovať ozaj nebudem) som dostala informáciu, že už je "stará" a ďalší cisársky rez by už neprežila. Tieto reči beriem s rezervou... nikdy neviem, čo si dokážu vymyslieť.

Nora prišla 2.10.2015. Druhý deň ráno sme išli na veterinárnu prehliadku. Kondícia v poriadku, srsť a koža tiež, povaha typický angličan. No opäť pozornosť upriamená na to Norine brucho. Ak prehmatanie neveštilo nič dobré, tak sono vyšetrenie nás šokovalo. Nora mala "deravé brucho". Doslova a dopísmena. Posunuté orgány, zhrubnuté čosi.... objednávka na operáciu. Pár dní Nora potrebovala na upokojenie a navyknutie si na nové prostredie. Operácia sa javila ako skutočne vážna.

Nora je dokonalá. Tých pár dní, ktoré si zvykala na normálny život mimo koterca, sa ukázala ako úžasná kamoška, vysmiata a pohodová kráľovná. Sebavedomá, veselá a zvedavá krásavica. Nora nebola týraná, bitá, nebola hladná. Nora bola veľmi "výkonná" matka šteniat na export.


8.10.2015 - Norin deň. Ráno som ju odviezla na kliniku, bola pri jej uspávaní a čakala na telefonát z kliniky. Tento deň bol veľmi dlhý. Poobede som sa dočkala. Nora sa prebudila po operácii, ktorá bola veľmi ťažká.

Z lekárskej správy uvediem toľko. Nora má za sebou nespočítateľné množstvo cisárskych rezov. Cysty mala nie len na maternici, ale aj na vaječníkoch a bola ich plná ... vysvetlený objem brucha, ktorý nás zarážal. Jazvy od hrudníka až temer po konečník. A nová jazva je rovnako veľká. Dôvodom tak veľkého rezu je to, že Nore sa rez po poslednom cisárskom reze nezrástol. Časť brušnej steny sa nespojila. Ťažko povedať, či nekvalitným šitím, nekvalitným šicím materiálom... ale pokope držala len vďaka hrubej koži. Tá vďakabohu zrástra. Tým sa vysvetlilo posunutie orgánov.... jeden zlý pohyb a mohlo to mať pre Noru fatálne následky.

Nora je doma. Pooperačný režim bude 10 dní veľmi náročný. Maximálny kľud, žiadne schody, pomalé, krátke prechádzky na vodítku, len na vyvenčenie. Žiaden prudší pohyb, krmenie v malých dávkach. Nore museli byť odobraté dva centimetre z každej strany rezu z brušnej steny, podkožia a kože, aby sa tkanivo obnovilo a bolo schopné opäť sa zrásť.

9.10.2015 - včerajší večer a noc po operácii sme mali ťažkú. Nore bolo zle, zvracala "ako šteňa". Pozde po polnoci konečne zaspala a začala správe po bulldogovsky chrapkať. Ráno z nej bol opäť vysmiaty pes. Jasne, trochu ubolená po operácii, jazva ju "ťahá", ale rýchlo pochopila, že žiaden maratón behať nebude. Venčíma sa pomaličky na vodítku, Nora si svoje vykoná a odňuchá a rada sa opäť vráti do pelechu zdriemnuť si.

Raňajky si dala s veľkou chuťou. Nora, od kedy sme ju zobrali z minulého života, je na BARFe. Spôsob krmenia surovou stravou jej krásne sadol, je plná života.

Verím, že po uplynutí dvoch týždňov po operácii z nej bude dokonalá bulldočia dáma, so všetkým čo k tomu patrí.

11.10.2015 - Tri dni po operácii... ja na nervy a Nora vysmiata od ucha po ucho. Jej neskutočná pohodová povaha zvláda aj toto pre jej telo ťažké obdobie so stoickým kľudom. Obýva prízemie domu a obsadila pelech pod pracovným stolom (zabavila ho vlčiačke Kore). Veľa veľa oddychuje a chodíme na krátke prechádzky. Je ešte stále trochu "prasa" a vie sa dočúrať. Ona proste nerieši, že má vydržať... mám pocit, že ja som ten problém, lebo neodhadnem kedy jej treba. Pri upratovaní ma dôležito pozoruje a patrične pri tom vzdychá... neviem, či vďaka tomu, že som podľa nej pomalá, alebo má aspoň minimálne výčitky svedomia :-D.

Ale čo je najdôležitejšie.... jazva drží a držia všetky tri šité vrstvy. Viditeľne zmenšila objem brucha... je to nádherná typická angličanka. Keď sa rozhodne nás poctiť svojou prítomnosťou v kuchyni, resp. obývačke, tak sa (konečne) nechá normálne vyniesť. Nikdy ju nik nemal na rukách, tak jej trochu trvalo, kým pochopila, že aj tak sa dá "pohybovať" a začalo ju to baviť. :-)

Stále berie antibiotiká, jesť jej chutí mimoriadne, veľa veľa spí a ja verím, že za týždeň príde čas, kedy si Nora začne hľadať svoj trvalý domov.

13.10.2015 - rekonvalescencia Nory prebieha pokojne. Zvykla si obývať prízemie domu, má svoje "kráľovstvo". Žrať jej chutí až až (stále dostáva menšie dávky, aby sme zbytočne nezvyšovali tlak na brušnú stenu). Každým dňom má lepšiu náladu, aj keď stále veľa spí. Hygienické návyky zvládame stále lepšie a lepšie, no stále sa stane, že objavíme "mláčku". Zatiaľ to berieme ako dôsledok operácie. Jej vnútorné orgány boli poprirastané navzájom a všade mala cysty. V minulosti mala tak pozatláčaný močový mechúr a močové cesty, že si dokázala len "učúravať" a tento zlozvyk jej ešte nepominul. Múdrejší budeme koncom týždňa, kedy ideme na kontrolné sono vyšetrenie.

17.10.2015 - dnes sme boli na kontrole. Operačná rana sa správa ukážkovo, sme na dobrej ceste k tomu, že z Nory bude nie len pekná (to je) ale hlavne zdravá sučka. Naďalej trvá prísny režim čo sa týka pohybu po schodoch, skákania, behania. Ale už môžeme chodiť na prechádzky, čo Noru veľmi poteší. Ona sa ten týždeň neskutočne nudí. Chrápe, alebo sleduje čo sa deje okolo nej. Už by sa tak potrebovala prejsť a poňuchať všetky psie odkazy :-) Kontrolu mám opať o 5 dní a ja verím, že dopadne rovnako.

Nora je v opatere OZ FRBUL očkovaná, čipvaná, má Petpass. NORA JE KONEČNE DOMA :-)


Občianske združenie FRBUL * Powered by Panavis & QC | ©2019
FRBUL - francúzsky buldoček - francouzský buldoček - french bulldog