Zoey - nová šanca

Zoey je malá fenka francúzskeho buldočka, má 3 roky a 7,5 kila. Manželia Musilovci ju našli zrazenú pri ceste v jeden podvečer, keď sa vracali z práce domov. Zrážku auta so psíkom dokonca videli, no vodič ani len nepribrzdil aby sa pozrel čo sa udialo. Musilovci fenečku naložili do auta a odviezli na veterinu v domnení, že tým ich pomoc končí. Vývin nasledujúcich udalostí však vôbec nebol v jej prospech. S pomocou Obecného úradu manželia vyhľadali majiteľa fenky, ktorý sa jej okamžite vzdal. Odvolával sa na neschopnosť postarať sa o ňu, na časovú zaneprázdnenosť a na to, že doma má ďalšie dva psy. V jej stave to však znamenalo že ju odsúdil na utratenie. Bola v silnom šoku, no hlavne nebola schopná chodiť a ani postaviť sa na zadné nôžky. Ošetrujúca veterinárka nahlas vyslovila možnosť, že nožičky už nikdy nebudú funkčné. Čím dlhší čas ubiehal od jej úrazu, tým sa jej šanca na nadobudnutie chôdze znižovala. Musilovci boli zúfalí. Zoynka totiž bývala u nich doma, pekne sedela a pozerala čo sa okolo nej deje. Veľmi rada papala, hladkala sa a predstava že by mala byť utratená bola pre nich neprijateľná. Prostredníctvom sociálnej siete sa o Zoey dozvedelo Občianske združenie FRBUL, ktoré sa ponúklo že zafinancuje komplexné neurologické vyšetrenie na veterinárnej klinike v Prahe. Vzhľadom na finančnú náročnosť jej liečby a následnu hospitalizáciu bola vyhlásená zbierka finančných prostriedkov, ktoré umožnili tejto malej fenke absolvovať všetky potrebné vyšetrenia. Vďaka dobrým ľuďom sa podarilo vyzbierať takmer 40.000,- kč ktoré dali Zoey nádej.

Hneď po vyšetrení neurológom však bolo jasné, že fenka má funkčne prerušenú miechu a bohužiaľ aj deformovaný močový mechúr, ktorý by v budúcnosti mohol spôsobovať problémy v brušnej dutine. Na stole bola aj možnosť jej humánnej eutanázie. Zoey ostala na klinike jeden týždeň, kde jej podávali medikáciu účinnú v oblasti močového mechúra a vykonávali rehabilitačné cviky proti atrofovaniu svalstva na zadných nožičkách. Pani doktorka vystvetlila že miecha je síce prerušená, ale existuje možnosť tzv. spinálnej chôdze, ktorá sa dá docieliť správnym cvičením. Problém však bol, že Zoey bola fenečka ktorá v tom čase nikomu nepatrila a jej budúcnosť na tomto svete bola veľmi neistá... Až kým...

Až kým sa neozvala pani Marianna Barczi ktorá ponúkla Zoey nový domov. No nebol by to príbeh Zoey keby skončil takto jednoducho. Pani Marianna si bohužiaľ fenečku nemohla vziať okamžite. Preto sme sa pokúsili zabezpečiť dočasnú opateru pre fenku ktorá nedokázala sama čúrať, neovládala vyprázdňovanie a nemohla chodiť. Dočasnú opateru nám našťastie ponúkla milá slečna Vlaďka Čechová. Práve vďaka Vlaďke sme všetci pochopili, aké ťažké je starať sa o takto hendikepovaného psíka. Fenečke je nutné 5x denne manuálne vyprázdniť močový mechúr, na doma nosí plienočku, takže prebaľovať ju niekoľkokrát denne je nevyhnutnosť. Stolica jej odchádza mimovoľne, čo je v jej zdravotnom stave veľké šťastie. Cvičenie nožičiek je nutné aspoň 10-15x denne, krátko ale v častých intervalech. A ešte ťažšie je vysvetliť to fenke ktorá je mladá, aktívna a svoj hendikep si neuvedomuje. Na druhej strane je to malý veselý čert ktorý sa rád všetkému novému učí, a za piškot sa naučí napísať svoje meno odzadu :)

Po dvoch týždňoch dočasnej opatery odišla Zoey do nového domova. Nová panička Marianna má skúsenosti s rehabilitáciou u psíkov, dokonca aj po veterinárnej kontrole močového mechúra vyzerá byť jej stav stabilizovaný. Je to jej nový začiatok. Nová šanca. Dostala nové meno Grace Kelly, dom so záhradou, partiu kamarátov – francúzskych buldočkov a hlavne veľa lásky. Vďaka príspevkom dobrých ľudí ktorým osud tejto fenky nebol ľahostajný sa podarilo Grace zakúpiť invalidný vozíček, aby aj ona mohla behať po záhrade s ostatnými.Grace svoju paničku zbožňuje, žije plnohodnotný život, za čo patrí veľké poďakovanie jej novej rodine a všetkým ktorí tomu akýmkoľvek spôsobom pomohli. Sme radi, že sa občianske združenie Frbul mohlo pridať k pomoci pre túto milú fenku. Budeme vďační ak nás podporíte, aby sme aj naďalej mohli pomáhať ďalším psíkom. Frbul vznikol už v roku 2008 (o Frbule sa písalo v čísle 04/2013) a viac ako 6 rokov sa snaží okrem iného (usporiadanie buldočích stretávok, závodov atd.) pomáhať psíkom, a hlavne buldočkom v núdzi. Toto všetko ale nejde uskutočniť bez podpory ľudí, ktorí nám pomáhajú či už dočasnou opaterou, materiálne alebo finančne. Frbul pôsobí v Českej aj Slovenskej republike. Ďalšie informácie ako nás môžete podporiť nájdete na www.frbul.cz alebo na facebookovej stránke https://www.facebook.com/groups/frbul.cz/.

Stačí keď každý z nás urobí len trošku, a jednej malej duši to zachráni život...

Natália Špalková

Pozn.: Příběh buldočky Zoey jste si mohli přečíst v časopise v Psí kusy 07/2014

 Občianske združenie FRBUL * Powered by Panavis & QC | ©2019
FRBUL - francúzsky buldoček - francouzský buldoček - french bulldog